Després de la seua reunió de dissabte passat a Castelló de la Plana , la xarxa d‘enllaçats per la llengua a fet públic un manifest en suport a l’escola catalana amb el títol de ‘Enllaçats per la nostra escola, per la nostra llengua, per la democràcia i la llibertat’.

En aquest Comunicat expressa ‘la ferma voluntat de treballar conjuntament per la defensa de la nostra escola, la nostra llengua, la democràcia, la llibertat i les nostres institucions d’autogovern que estan sent atacades pel govern, els partits, les entitats i els mitjans amb la intenció de completar el procés d’assimilació lingüística i cultural dels nostres territoris. I fem aquesta declaració a Castelló de la Plana el dia que es commemoren els 85 anys de les Normes de Castelló amb tota una sèrie d’actes que reivindiquen la nostra llengua i la nostra cultura compartides.

Enllaçats per la Llengua també vol manifestar el seu suport al professorat, la comunitat educativa i la societat catalana que està essent atacada actualment per defensar l’escola catalana, el programa d’immersió lingüistica i una educació democràtica, crítica i cohesionadora que n’és un referent de model educatiu per a molts altres territoris de l’estat, d’Europa i del món i que es desenvolupa tenint en compte el context social del seu entorn més pròxim.

La xarxa Enllaçats per la Llengua valora positivament l’inici de les emissions radiofòniques d’À punt, la primera pedra del que ha de ser la reobertura total d’uns mitjans valencians públics de qualitat, que ajude al bastiment d’un espai de comunicació en català.

Enllaçats per la Llengua impulsarà i donarà suport a totes les accions de defensa de les nostres escoles, de la nostra llengua i de les nostres institucions

audiovisual compartit, l’aprofundiment de la democràcia i la llibertat, i l’exercici del dret a decidir dels pobles. Una primavera de lluita, reivindicativa i lúdica que enllace els nostres territoris, les nostres entitats i la nostra gent per aconseguir revertir una situació recentralitzadora i d’excepcionalitat‘.

Llegiu el Comunicat sencer, com sempre, clicant al mot ‘comunicat’

Fes-te'n subscriptor i construeix amb VilaWeb25 el diari nou que els Països Catalans necessiten ara.

60€/any
120€/any
Si encara vols ajudar-nos més, pots fer-te'n com a Protector.

Si no pots, o no vols, fer-te'n subscriptor, ara també ens pots ajudar fent una donació única.